Történet:
Néhány hete Székesfehérváron jártunk Klárival, Matyival és Gyuri papával, szülinapoztunk és Márton napi finomságokat ettünk.
Nem árulok el nagy titkot, ha bevallom, imádom a mákot és az almát is. Sokszor sütöttem már mákos pitét, még többször almásat. De olyant, amiben mindkettő benne van és nem összekeverve, hanem rétegekben, olyant még sosem.
Itt ebben az étteremben… talán nem sértődnek meg…ha elárulom a nevüket… 🙂 Öreghegyi Bika Csárda… ettem ezt a finomságot az általam , jól bevált recept szerint megsütve.
Hozzávalók a tésztához:
50 dkg liszt
1 kocka margarin, vagy vaj
6 dkg porcukor
5 dkg friss élesztő
3-5 evőkanál tej
1 tojás
1 citrom reszelt héja /jó rücskös citrom legyen/
Mákos töltelékhez:
10-12 dkg darált mák
8-9 dkg cukor
2,5 dkg búzadara
1 csomag vaníliás cukor
1 db tojás
1,5-2 dl tej vagy víz
1 db citrom reszelt héja
2 evőkanál baracklekvár /elhagyható/
Almás töltelékhez:
5 db közepes alma
kristálycukor, fahéj
Elkészítése:
A lisztet a margarinnal vagy a vajjal összemorzsolom. Az élesztőt a tejjel és egy kis kanál cukorral felfuttatom, majd hozzáadom a lisztes margarinhoz, amibe még beleütöm az egész tojást és a citrom héját is belereszelem. Ragacsos tésztává gyúrom. Ha nem akar összeállni a tészta, akkor egy-két kanál tejfölt adok hozzá. Ezután két bucit csinálok a tésztából /egy kisebbet és egy nagyobbat/, majd kb. fél órára hűtőbe teszem. /Hidegen kelesztem/.
Eközben elkészítem az almát, vagyis megpucolom és lereszelem /szálkásra/, valamint a máktölteléket is.
Én igy készítem a mákost:
Tejet/vizet felforralom, hozzáadom a darált mákkal elkevert cukrot, felfőzzük majd hagyjuk kihűlni. Ha kihűlt belekeverjük a felvert tojás sárgáját, vaníliás cukrot, reszelt citromhéjat és kemény habbá vert tojásfehérjét.
A tésztát hűtőből kivéve, kb. 2-3 mm-es vékonyságúra, nyújtom. Természetesen a tepsi méretéhez igazodva /én 25×30 cm-es tepsiben sütöttem/. A nagyobb buci kerül a tepsi aljára.
A tésztára először a máktöltelék kerül, majd az alma, következőképpen:
Az almát kicsavarjuk , eloszlatjuk a máktölteléken és megszórjuk cukorral, ízlés szerint. Én nem vittem túlzásba, mivel a máktöltelék is édes.
A cukorszórás után következik a fahéj szórása. Ebből bőven szórhatunk az almára különösen, ha szeretjük az almás-fahéjat :). Ezután ráhelyezzük a kisebb buci kinyújtott tésztáját. Villával kicsit megszurkáljuk. Tetejét tejföllel bekenjük, és nyomás a 150 fokos légkeveréses sütőbe. Alul felül sütésnél 165 fokra állítsuk a sütőt. Kb. 30 percig sütjük, amíg szép világosbarna nem lesz a „kalácskánk vagy pitécskénk” teteje. Porcukorral hintve tálaljuk. 🙂
Miután a tésztája „kelt”, ezért későbbi fogyasztáskor, csak 10-15 másodpercre mikróba téve, ugyanolyan lesz, mintha csak akkor vettük volna ki a sütőből. Friss, meleg, puha…nagyon finom!